Biz Kimiz?

Morpedal Kadın Bisiklet Derneği,

Muğla’da 2 yıldan bu yana bisiklet odaklı kadın çalışması yapan bir grup iken 8 mart 2018 tarihinde kurumsal kimlik alarak dernekleşmiştir. Hiç bir siyasi bağlantısı yoktur. Mutlu anne, mutlu toplumun temelidir inanışıyla spor yaparken sosyalleşmeyi amaçlar. Dayanışma hedeflenirken, bölgede bisiklet farkındalığı yaratma yolunda ses getiren işler yapılmıştır. Farklı meslek gruplarından, yaş aralığı 18 ile 65 arasındaki kadınlarla her Çarşamba ve Cumartesi günleri düzenli turlar yapılır. Ayrıca 7 aydır başlatılan CM etkinliğinin de sürekliliği korunuyor. Ülkenin çeşitli kentlerinde kurulan ve kurulma aşamasında olan Morpedal oluşumları var. Bisikleti para ile ilişkilendirmeyen zihniyetteyiz. Bu şarta uyacak her kadın, yaşadığı coğrafyada Morpedal kurabilir. Felsefemiz; kızkardeşlik dayanışması üzerinedir. Bisiklet sürmeyi, geliştirmeyi ve hayatın içine ulaşım aracı olarak bisikleti koymayı hedefledik. İnanıyoruz ki kadın bisiklet sürerse, eşi de çocuğu da komşuları da arkadaşları da özenir ve ona katılır.

 

Geçen yıl Türkiye’nin ilk kadın bisiklet festivali gerçekleştirildi ve 11 farklı kentten 110 kişi katıldı. Büyükşehir belediye başkanımızın festival anısına yaptırdığı bisikletli kadın heykeli kentin hafızasında yerini aldı. Rant sağlamayı amaç edinmeyen amatör ruhlu 40 kadının emekleriyle yapılan festivalin ikincisi, 31 ağustos- 2 eylül tarihleri arasında planlandı. Katılımcılar Morpedal konukseverliği ile kucaklanacaktır.

Muğla’da “ kadın devrimi” olarak nitelenen güçlü birlikteliği ülke geneline yayma amaçlı bir sosyal sorumluluk projesi hazırlandı. 19 mayısta sayın valimizin startıyla başlayarak “ Elele elden ele 81 ilde “ sloganıyla bayrak taşınacak ve 30 ağustos günü komşu il Antalya’dan getirilmesiyle Muğlada son bulacak etkinlikte, 81 ildeki kadın bisikletlilere. dikkat çekmek isteniyor. İllerin giriş tabelası önünde bayrak el değiştirecektir. Gönüllü kadınlar ve destekleyen erkek bisikletçilerle gururla taşınacak bayrağımızın koordinasyon sorumlularına teslimini öngören projeye yaklaşık 1000 kadın katkı sunacaktır.